تبلیغات
مرکز فروش نرم افزار هلو + مشاوره رایگان - چرا آموزش حسابداری صنعتی و پیمانکاری برای هر شغلی مورد نیاز است؟
 
مرکز فروش نرم افزار هلو + مشاوره رایگان
شرکت آرتیمان نمایندگی فروش، آموزش و خدمات تکمیلی نرم افزار هلو
درباره وبلاگ


نرم افزار حسابداری هلو اولین نرم افزار مالی و حسابداری تحت ویندوز و در حال حاضر از پر کاربرترین نرم افزار های حسابداری ایران میباشد. نرم افزار حسابداری هلو قابل استفاده برای شرکتهای بازرگانی و خدماتی، تولیدی ها ،کارخانجات، فروشگاهها و رستورانها است. کاربری آسان همراه با امکانات گسترده، نرم افزار هلو را به پرکاربرترین نرم افزار مالی کشور تبدیل نموده است.

تلفن ارتباط با کارشناسان فروش: 88911675-88911674
88314148-88844239

تهران، خیابان استاد مطهری، خیابان شهید سلیمان خاطر، پلاک 105 طبقه دوم نمایندگی رسمی نرم افزار حسابداری هلو

مدیر وبلاگ : رضا مرآتی
نویسندگان
پیوندها
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

حسابداری صنعتی و پیمانکاری

 

هر کسب‌ و کاری فارغ از زمینه، اندازه و مقیاسی که در آن فعالیت می‌کند، برای مدیریت صحیح در مورد هزینه‌ها نیازمند کمک یک حسابدار یا فردی است که در زمینه‌ی حسابداری، آموزش لازم را دیده باشد. بعد از حسابداری مالی مهم‌ترین شاخه از  این علم، حسابداری صنعتی است. هم‌چنین به دلیل افزایش فعالیت‌های پیمانکاری موضوع حسابداری پیمانکاری نیز یکی دیگر از سرفصل‌های حسابداری است که تسلط به آن نیازمند آموزش ویژه‌ای با عنوان آموزش حسابداری پیمانکاری است. این مقاله سعی دارد با پرداختن به این دو موضوع دلیل اهمیت این سر شاخه‌های علم حسابداری را شرح داده و با توضیح وظایف آن‌ها به تشریح نیاز به آموزش حسابداری صنعتی و آموزش حسابداری پیمانکاری برای حسابداران بپردازد.

در این راستا به توضیح موارد زیر می‌پردازیم:

·         وظیفه‌ی حسابداری صنعتی چیست؟

·         حسابدار کدام کسب‌وکارها نیاز به آموزش حسابداری صنعتی دارد؟

·         در دوره‌های آموزش حسابداری صنعتی چه مواردی آموزش داده می‌شود؟

·         حسابداری صنعتی چگونه به مدیران و صاحبان مشاغل یاری می‌رساند؟

·         قراردادهای پیمانکاری چیست؟

·         روش‌های متداول حسابداری پیمانکاری کدام است

 

وظیفه‌ی حسابداری صنعتی چیست؟

فرقی نمی‌کند یک واحد تولیدی یا خدماتی در چه زمینه‌ای فعالیت می‌کند یا گستره‌ی این فعالیت تا چه اندازه وسیع  است، به‌هرحال مدیران و صاحبان آن باید کنترل لازم را بر دستمزدها ، بهای تمام‌شده‌ی محصولات و سایر هزینه‌ها داشته باشند و چنانچه اطلاعات دقیقی در این زمینه موجود  نباشد، مدیران در تصمیم‌گیری‌های خود مبنی با افزایش تولید یا تغییر رویکرد مجموعه در ارائه‌ی خدمات با مشکل مواجه می‌شوند. اینجا است که اطلاعات به‌دست‌آمده و تدوین‌شده با علم حسابداری صنعتی به کمک مدیران می‌آید.

وظیفه‌ی حسابداری که در زمینه‌ی آموزش حسابداری صنعتی دوره‌ دیده و بر آن مسلط باشد این است که اطلاعات مربوط به هزینه‌ها را جمع‌آوری کرده، بهای تمام‌شده‌ی محصولات و خدمات را محاسبه کند، توانایی تجزیه ‌و تحلیل گزارش‌های آماده ‌شده را برای ارائه‌ی راه‌حل‌های کاهش بهای تمام‌شده تولیدات بیان کند و به ‌این ‌ترتیب ابزار لازم برای مدیریت یک کسب‌وکار در زمینه‌ی هزینه‌ها را در اختیار کارفرما یا صاحبان یک مجموعه قرار دهد.

 

حسابدار کدام کسب‌ و کارها نیاز به آموزش حسابداری صنعتی دارد؟

تشریح وظایف حسابدار درزمینه‌ی حسابداری صنعتی و خود واژه‌ی صنعت در این شاخه از علم حسابداری ممکن است این تصور را ایجاد کند که فقط حسابدار مشاغل تولیدی-صنعتی و کارخانه‌ها نیازمند آموزش حسابداری صنعتی هستند. اما این تصور صحیح نیست. در حقیقت همه‌ی مشاغل اعم از بانک‌ها،شرکت‌های بیمه، شرکت‌های حمل‌ونقل،آژانس‌های هواپیمایی، عمده‌فروشی‌ها، دانشگاه و بیمارستان‌ها برای تسلط بر میزان دخل ‌و خرج و در جهت کارایی بیشتر خود نیازمند به سرمایه‌گذاری در زمینه‌ی آموزش حسابداری صنعتی به حسابداران خود هستند.

 

در دوره‌های آموزش حسابداری صنعتی چه مواردی آموزش داده می‌شود؟

آنچه در این بخش به آن پرداخته می‌شود در حقیقت تشریح وظایف حسابداری صنعتی است.فردی که در زمینه‌ی آموزش حسابداری صنعتی دوره‌دیده باشد درنهایت می‌تواند :

v     هزینه‌های یک دوره را پیش‌بینی و برآورد کند.

v     هزینه‌های تولید را جمع‌آوری کرده، تفکیک و تسهیم کند.

v     محصولات و خدمات ارائه‌شده توسط مجموعه را ارزیابی و قیمت‌گذاری کند.

v     به مدیران مجموعه در جهت انتخاب بهترین راه‌حل ممکن در موارد مختلف کمک کند.

v     روش‌های کنترل هزینه و کاهش آن را تا حد ممکن تشخیص دهد.

v     در جهت برنامه‌ریزی و اجرای آن به مدیران خودیاری برساند.

 

حسابداری صنعتی چگونه به مدیران و صاحبان مشاغل یاری می‌رساند؟

بی‌دلیل نیست که نام دیگر حسابداری صنعتی، حسابداری مدیریت است.حسابداری صنعتی همچون بازوی قوی مدیر در ارتباط با برنامه‌ریزی و کنترل فعالیت‌ها عمل می‌کند و در جهت برنامه‌ریزی و کنترل دقیق فعالیت‌ها و ارزیابی عملیات انجام‌شده به مدیر یا مدیران یک مجموعه یاری می‌رساند. بدون شک اگر مدیران طراز اول یک کسب‌وکار در زمینه‌ی کنترل هزینه‌های مواد، دستمزد و سایر هزینه‌های تولیدی یا خدماتی  اطلاعات کافی نداشته باشند در تصمیم‌گیری‌های خود  در زمینه‌ی افزایش بهره‌وری و تولید با مشکلات اساسی مواجه می‌شوند.

 اهمیت حسابداری صنعتی و گستردگی مطالبی که برای تسلط بر آن وجود دارد،باعث شده است وب‌سایت‌های بسیاری وارد حیطه‌ی ارائه‌ی  دوره‌های آموزش حسابداری بشوند که شما می‌توانید برای بهره‌مندی از آن‌ها اقدام به دانلود رایگان آموزش حسابداری در دوره‌های صنعتی،مالی و پیمانکاری بکنید.

 

قراردادهای پیمانکاری چیست؟

قدم اول برای آموزش حسابداری پیمانکاری شناخت ارکان یک قرارداد پیمانکاری است. این ارکان شامل کارفرما، پیمانکار و قرارداد می‌شود.

همان‌طور که از واژه‌ی کارفرما پیداست او شخصی حقیقی یا حقوقی است که اجرای عملیات خاصی را به پیمانکار واگذار می‌کند.این واگذاری می‌تواند بر اساس شناخت  و توافق قبلی صورت بگیرد یا در طی اجرای یک مناقصه‌ی عمومی و رقابتی به شخص یا گروهی سپرده شود.کارفرما در حقیقت تأمین‌کننده‌ی منابع مالی یک طرح است و برای نظارت بر اجرای آن از دانش مهندسان مشاور بهره می‌گیرد.

پیمانکار نیز در حقیقت شخصی حقیقی یا حقوقی است که وظیفه‌ی اجرای یک عملیات را بر عهده می‌گیرد و می‌تواند برای سهولت در کار خود در بعضی از فعالیت‌های خرد با پیمانکاران جزئی‌تر قرارداد امضا کند.

و در نهایت قرارداد رابطه و تعهد حقوقی بین کارفرما و پیمانکار است که تمام موارد مسئولیت هر دو طرف نسبت به یکدیگر از ابتدا تا انتهای کار در آن ذکر می‌شود.

 

روش‌های متداول حسابداری پیمانکاری

به‌طورکلی برای ثبت حسابداری در حسابداری پیمانکاری دو روش عمده وجود دارد.

1.       روش کار تکمیل یافته

2.       روش درصد پیشرفت کار

درروش اول یعنی روش کار تکمیل یافته محاسبه‌ی سود زمان انجام می‌شود که بخش اعظمی از کار انجام‌شده باشد و طرفین بر اساس مفاد قرار خود عمل کرده باشند و درروش درصد پیشرفت کار محاسبه‌ی سود بر مبنای استدلالات خاصی شناسایی‌شده و در مقطعی زودتر از تکمیل فرآیند انجام پروژه انجام می‌شود.

به‌هرحال تسلط بر هر دو روش و زیروبم‌های آن نیازمند آموزش حسابداری پیمانکاری است و می‌توانید دوره‌های  آن را به‌جای حضور در کلاس از وب‌سایت‌هایی متخصص در زمینه‌ی آموزش حسابداری و از بخش دانلود آموزش حسابداری تهیه کنید.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
چهارشنبه 8 آذر 1396
رضا مرآتی
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر